Przepis na bezglutenowy budyń jaglany z jagodami

Witajcie już w Nowym Roku :)
Ostatnie dni robię próby na tort. Mały smakosz w przyszłym tygodniu będzie mieć 3 urodziny :) Najtrudniejszy był biszkopt. Zrobienie go bez jajek i bez aquafaby było dużym wyzwaniem :) Jednak już prawie udało mi się przepis dopracować i już w przyszłym tygodniu pojawi się on na blogu. Chcę zrobić więcej zdjęć z każdego etapu. Będzie z kremem mango i powidłami śliwkowymi. 

Natomiast dzisiaj mam dla Was propozycję na budyń jaglany z jagodami :) Emilka zdecydowanie go bardzo polubiła. Skomentowała, że jest to pyszne :) Mamy też fajny też sposób na przemycenie kaszy jaglanej :) Emilka kaszę gryczaną lubi jeść natomiast za kaszą jaglaną już nie przepada. A w tym budyniu jej nie wyczuwa i nazwała to dżemikiem. 

W tym wpisie chciałabym więcej napisać o właściwościach kaszy jaglanej:
  • Zawierają niewiele białka ok. 10%, ale charakteryzuje się wysoką strawnością.
  • Zawierają więcej tłuszczu niż inne kasze (4g/100g) kaszy.
  • Ponad 70% składu kaszy stanowią węglowodany. 
  • Dobre źródło magnezu, fosforu, potasu, żelaza.  Bogata w witaminy z grupy B, szczególnie B1 i B2.  Spożywając 100 g kaszy jaglanej dostarczamy ok. 40% średniego zapotrzebowania na magnez i fosfor, 30% na żelazo i 6% na potas. 
  • Jagły bogate są w kwas fitynowy, który jest antyoksydantem i ma działanie przeciwutleniające. Antyoksydanty zwalczają wolne rodniki i chronią komórki przed zniszczeniem.  Ważne w diecie ze względu na profilaktykę miażdżycy i chorób nowotworowych. 
  •  Przed gotowaniem warto kaszę przepłukać wrzątkiem a następnie zimną wodą. Istotne, żeby nie gotować jej w woreczkach i w dużej ilości wody, ponieważ wylewając potem wodę utracimy wiele wartości odżywczych. Najlepiej gotować w proporcji 2 części wody na 1 część kaszy. 

Składniki na bezglutenowy budyń jaglany z jagodami:
  • 50 g surowej kaszy jaglanej
  • 1 szklanka mleka owsianego bezglutenowego (użyłam z firmy hafer)                                    (zapisując się do newslletera można też pobrać ebook w którym podany jest przepis na mleko owsiane) Ebook można pobrać tu
  • 200 g mrożonych jagód

Przepis na bezglutenowy budyń jaglany z jagodami: 
  1. Kaszę jaglaną przepłukać w gorącej wodzie a następnie w zimnej.  Gotować w proporcji 2 części wody na 1 część kaszy (na pewno w trakcie gotowania trzeba będzie dolać przegotowanej wody jak już kasza wchłonie za dużą ilość wody). Gotować przez 20 minut.
  2. Mrożone jagody gotować w niewielkiej ilości wody przez 10 minut.
  3. Zblendować mleko owsiane, kaszę jaglaną i jagody. 



Komentarze